Potrebujete poradiť ? Volejte Po-Pi 08:00 - 15:00   +421 908 907 595
Inšpirácie, rady a tipy

Zdravé sedenie

Bolí vás pri sedení chrbát ? Primakresla.sk vám prinášajú rady, ako správne sedieť pri počítači a odporučia vám tie najlepšie stoličky na sedenie.

Sedieť zdravo, to je základ pre každého, kto trávi väčšinu svojej pracovnej doby za počítačom. Kvalitná a dobre nastavená stolička, správna výška stola, ale aj správne držanie tela, to všetko sú veci, na ktoré by sa rozhodne nemalo zabúdať. Pozrieme sa teraz na najčastejšie chyby, ktoré pri sedení (a nielen za počítačom) robíme, aj ako sa im vyhnúť.

 

Nesprávne držanie tela (ovisnuté plecia, vystrčený krk a ohnutý chrbát), to býva  príčinou častých fyzických bolestí, které môžeme pociťovať, ak pracujeme v kancelárii. Preto je dôležité myslieť na správne držanie tela po celý deň. Okrem toho, že sa budete lepšie cítiť fyzicky, budete mať aj lepšiu náladu. Správnemu držaniu tela počas práce na počítači výrazne napomáhajú aj ergonomické stoličky do kancelárie.

Nezabúdajte ani na to, že správne sedieť treba aj pri hraní počítačových hier.  Kvalitné herné stoličky vám zaistia nielen pohodlie počas zábavy pri hrách, ale budú vám nápomocné aj pri správnom držaní tela.

zdravé-sezení-zidle

Ak budete sedieť príliš blízko monitora, môžete si privolať mnoho nepríjemných očných problémov, Síce bývajú dočasné, ale zato veľmi nepríjemné. Môže to byť napríklad štípanie očí, alebo bolesť svalov. Takisto nastavenie monitora počítača v nesprávnej výške môže mať za následok bolesti hlavy, dvojité videnie, problémy so zaostrením zraku, ale aj nevoľnosť a závraty. Všetky tieto príznaky spadajú pod stav, známy ako syndróm počítačového videnia. Tento syndróm je čím ďalej častejším javom v kancelárskom prostredí. Podľa výsledkov výskumu z roku 2016, ktorého sa zúčastnilo 2 210 respondentov, podliehajú tomuto syndrómu častejšie ženy, než muži.

 

Made with Flourish

Ako teda správne sedieť pri počítači ?

Nejlepšie by samozrejme bolo proste tráviť za počítačom omnoho menej času, ale pre mnohých z nás to proste možné nie je. Ak chcete aspoň zmierniť negatívne vedľajšie účinky tohoto druhu práce, uistite sa, že na svojom pracovisku dodržiavate niekoľko zásad, nevyhnutných pre zdravé sedenie :

  • Nastavte si výšku stoličky tak, aby ste mali chodidlá rovno na podlahe a kolená v jednej línii, alebo len o trošku nižšie, než boky.
  • Seďte rovno a boky sa snažte tlačiť dozadu.
  • Operadlo by ste mali mať mierne naklonené pod uhlom 100 až 110 stupňov.
  • Klávesnica by mala byť blízko, na dosah pred vami. 
  • Obrazovku monitora máte mať priamo pred sebou, pár centimetrov nad úrovňou očí. Vaša krčná chrbtica bude potom v neutrálnej polohe, bez napätia.
  • Seďte pred obrazovkou vo vzdialenosti dĺžky paží.
  • Ramená nech sú uvoľnené.

 

Ďalšie tipy, ako správne sedieť pri počítači, vám prináša náš článok “4 tipy, ako (ne)sedieť pri počítači. Alebo stáť?

Cvičenia na zlepšenie držania tela

Ak sedíte dlhšie ako 30 minút, je nutné si popreťahovať telo, aby ste zvýšili prietok krvi a dodali telu energiu. Okrem krátkych prestávok je potrebné si aj trochu zacvičiť. Malá prechádzka dokáže potlačiť negatívne dopady dlhého sedenia, zregeneruje svaly a pripraví ich na správne držanie tela. Skvelou metódou je aj jóga, pri ktorej sa dá dobre zapracovať na svaloch v oblasti krku, chrbta, ale aj bokov. Bývajú po dlhom sedení napäté a práve pomocou jógy sa uvoľňujú a posilňujú. 

 

Tovar bol pridaný do obľúbených.

Tovar bol odobraný z obľúbených.